شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ /21, April 2018

ایربگ خودرو،باعث نجات زندگی یا مرگ سرنشینان؟! + علل عمل نکردن ایربگ خودرو


اختراع ایربگ، یا همان کیسهٔ هوا برای اولین بار در سال 1951 ثبت گردید و دو سال بعد، توسط.. در ادامه با کاربلد همراه شوید... .

اختراع ایربگ، یا همان کیسهٔ هوا برای اولین بار در سال 1951 ثبت گردید و دو سال بعد، توسط مهندسین Walter Linderer از آلمان و John Hetrick از آمریکا منتشر شد. اولین ایربگ نیز در سال 1970 به جهت بالا بردن سطح ایمنی سرنشینان بر روی خودروها نصب گردید.

بیشتر بخوانید :

ایا واقعا ایربگ خودروها خطر افرینند

 

 ایربگ در خودرو وظيفه ى مهم و ضرورى دارد. در زمان تصادفات به جاى اينكه بدن و صورت شما با داشبورد، فرمان و درب هاى برخورد كند و آسيب ببيند، با بالشى از هوا مواجه مى شود.RCM شامل الگوریتم‌های از پیش تعریف شده است که شدت حادثه را پیش‌بینی می‌کند و پس از آن تصمیم می‌گیرد که ایربگ چگونه و با چه شدتی باز شود. این سیستم به سوئیچ‌ها و شتاب سنج‌های نصب شده در بدنهٔ خودرو متصل است که از طریق کنترل شبکه (CAN) و گذرگاه‌های کنترلی با استفاده از سیگنال‌های مخصوصی به‌عنوان ورودی به الگوریتم‌ها در کامپیوتر مرکزی دستور می‌دهد و پس از آن عمل باز شدن را در کسری از ثانیه انجام می‌دهد.

 

 

در حال حاضر برخى از خودروها مجهز به ١٠ كيسه ى هوا هستند. همچنين برخى خودروسازان اين تكنولوژى را به كمربندهاى ايمنى خودرو نيز اضافه كرده اند. با اين حال، آيا ممكن است كيسه ى هوا بر خلاف وظيفه ى خود در حفاظت از سرنشينان باعث آسيب رساندن به آنها و حتى مرگ سرنشينان شود؟

سرعت باز شدن كيسه ى هوا بايد بسيار زياد باشد تا قبل از اينكه سرنشينان با هرچيز ديگرى برخورد كنند، ابتدا كيسه ى هوا باز شود. كيسه هوا به طور ميانگين در مدت زمان ٢٠ تا ٣٠ ميلى ثانيه باز مى شود. سرعت باز شدن آن حدود ٢٠٠ مايل بر ساعت يعنى چيزى در حدود ٣٢٢ كيلومتر در ساعت است. در واقع تكنولوژى به كار رفته در كيسه هاى هوا همانند تكنولوژى به كار رفته در برخى تقويت كننده هاى موشك است.

تعداد ایربگ ها در وسایل نقلیه مدرن در حال رشد است و تاکنون، به نقطه ای رسیده است که هنگام تصادف، گویا توسط یک تشکچه هوا احاطه شده‌اید.

بچه‌های کمتر از 12 سال و نوزادان در مقابل آن‌ها در خطر مرگ قرار دارند. به علت نیروی بیش از حدی که هنگام فعال شدن ایربگ به کودکان وارد می‌شود آسیب‌های جدی و حتی مرگ را در پی دارد. به همین دلیل در خودروهایی که مجهز به ایربگ هستند گزینه ای برای خاموش کردن کیسه هوای سرنشین جلو دارند، و زمانی که یک صندلی کودک نصب شده است، باید با کمربند ایمنی از کودک محافظت شود و ایربگ سرنشین را غیرفعال کنید.

 

 

نبستن كمربند ايمنى و قرار گرفتن اشياء بين شما و كيسه ى هوا، مانند حيوانات خانگى، بطرى شيشه اى و حتى تلفن همراه مى توانند باعث آسيب هاى بسيار شديد شوند. اگر از كيسه هوا به درستى استفاده شود، بدون شك باعث حفظ جان سرنشينان مى شود. همچنين اين وسيله خطر كمترى براى بزرگسالان دارد. اگر در صندلى جلوى خودرو كودكى نشسته است و شما داراى خودروى مدرنى هستيد مى توانيد كيسه هاى هواى جلو را غير فعال كنيد. در شرايط خاص مى توانيد خودرو را به تعميرگاه ببريد تا كيسه هاى هوا را غير فعال كند. اگر نگران كيسه هاى هواى جانبى در رديف عقب خودرو هستيد مى توانيد صندلى كودك را در وسط قرار دهيد. 

 

علت عمل نکردن ایربگ خودرو

مواردی وجود دارند که به رغم تصادفات خودرو از جلو کیسه هوا فعال نمی شوند، این موارد عبارتند از:

۱- تغییر شکل شدیدی که در یک نقطه متمرکز باشد همانند برخورد با دکل های تلفن.

۲- تغییر شکل هایی که به تدریج صورت می گیرد. مانند برخورد از پشت به کامیون در حال حرکت.

 ۳- در تصادف های که خودرو به طور مورب از جلو به مانع برخورد کند.مواردی که کیسه هوای جلو فعال نمی شود:

۱– در تصادف های که مانع مورد برخورد تغییر شکل زیادی بدهد مانند برخورد به پهلوی ماشین دیگر.

۲- در تصادف هایی که ضربه و تغییر شکل در نواحی متعدد و پس از برخوردهای مکرر صورت پذیرد. چرخش روی سقف.

۳- وقتی یک خودروی دیگر از پشت به خودروی شما برخورد نماید.

۴– اگر خودرو دو یا چند بار بصورت پیاپی تصادف کند و در یکی از آنها کیسه هوا فعال شود در تصادف بعدی کیسه هوا عملکردی نخواهد داشت. زیرا  کیسه های هوا  طوری طراحی شده اند که پس از عمل کردن و منبسط شدن خالی شده و منقبض می گردد.


به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

  1. کاربلد (سابقه: 961 نظر) پاسخ می دهم!
    7 ماه پیش

    نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد