دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ /23, April 2018

لرزش موتور خودرو


این مقاله سعی دارد که بدون در نظر گرفتن تجربه شما در زمینه رانندگی، مهمترین مواردی که باعث ایجاد تکان و لرزش در خودرو می‌شود را به شما معرفی کند.

پنج عامل اصلی که باعث ایجاد لرزش در خودرو می‌شوند

 

EngineVibration_Carbalad_1

 

1- موتور خودرو

علائم :

لرزش با داشتن سرعت ثابت، به طوریکه انگار بر روی  خطوط برجسته در حاشیه اتوبان که با قرار گرفتن لاستیک خودرو بر روی آن، راننده را از وجود خط آگاه می‌کند) در حال حرکت هستید.

خودرو به خوبی روشن شود، اما پس از مدتی شروع به لرزیدن کند.

راهکارها :

این علائم می‌توانند بدین معنا باشند که زمان تعویض شمعها فرا رسیده است؛ و اگر وضعیت شمعها مناسب است، کابل شمعها نیاز به تعویض یا بازبینی دارند. در پایان فیلتر هوا و بنزین کثیف می‌توانند مانع از رسیدن اکسیژن و سوخت کافی به موتور خودرو و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شوند؛ بنابراین نسبت به تعویض به موقع آنها اقدام کنید.

 

EngineVibration_Carbalad_6

 

2- مشکل در سیستم ترمز

 

EngineVibration_Carbalad_2

اگر هنگام فشردن پدال ترمز لرزش در خودرو احساس کردید باید گفت که سیستم ترمز خودوری شما به خصوص دیسک آن مشکل اصلی این مساله است. دیسک می‌تواند بر اثر ترمز زیاد که حرارت زیادی تولید می‌شود، تغییر شکل دهد. همچنین خوردگی در سطح دیسک ترمز از دیگر مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد. به دلیل ناصاف بودن سطح دیسک، لنت به درستی بر روی دیسک قرار نمی‌گیرد که نتیجه آن بوجود آمدن لرزش در خودرو است. اگر نمی‌توانید خودتان موارد بالا را بازبینی کنید، از یک تعمیرکار متخصص ترمز اتومبیل کمک بگیرید تا شما را از وضعیت ترمز خودرویتان مطلع سازد.

 

3- مشکل در اکسل خودرو

 EngineVibration_Carbalad_3

 

در خودرو اکثر قطعات حرکت پس و پیش و دورانی دارند، بنابراین بایستی به درستی در جای خود حرکت کنند تا لرزش و تکانی در خودرو احساس نشود. اگر اکسل خودرو بر اثر تصادف یا برخوردهای شدید کج شود، پس از مدتی، در سرعت‌های بالا حرکت نرم و بدون لرزش خودرو را با مشکل مواجه خواهد کرد. این مساله ممکن است بدلیل وجود مشکل در میل گاردان نیز بوجود آید. وظیفه این قسمت انتقال نیرو به چرخ‌های عقب در خودروهای دیفرانسیل عقب است، که اگر کج شود می‌تواند در خودرو لرزش ایجاد کند. همچنین توپی چرخ که انتهای میل گاردان در آن قرار می‌گیرد، بایستی سالم باشد و روغن از آن نشت نکند. گرد و غبار جاده می‌تواند عاملی برای کثیف شدن آن و در نتیجه از بین بردن این قسمت شود که در ایجاد لرزش خودرو بی‌تاثیر نیست. در خودروهای دیفرانسیل جلو، از بین رفتن تویی چرخ به معنای تعویض یک اکسل است، بنابراین سرویس و کنترل را به موقع انجام دهید.

 

4- مشکل لاستیک‌ها

 EngineVibration_Carbalad_4

 

لاستیکها از مهمترین اجزای یک خودرو در یک سواری نرم و راحت به حساب می‌آیند. در زیر لیستی از روشهایی که در موارد مختلف می‌توانید برای رفع لرزش اتومبیل از ناحیه لاستیکها انجام دهید، آمده است: 

- زمانی‌که خودروی شما در یک سرعت معین شروع به لرزیدن می‌کند، لاستیکها نیاز به بالانس دارند.

- زمانی‌که ساییدگی در بخش‌های مختلف لاستیک مشاهده می‌کنید، بایستی نسبت به تعویض لاستیکها اقدام کنید.

- وجود پوسیدگی در لاستیکها، نشان دهنده زمان تعویض آن‌ها است.

گاهی اوقات این لاستیکهای شما نیستند که باعث ایجاد لرزش در خودروی شما می‌شوند، بلکه جاده‌های ناهموار و دست‌اندازها دلیل آن هستند.

 

4- لق بودن چرخها

 EngineVibration_Carbalad_5

 

گاهی اوقات لرزش خودرو تنها در قسمت فرمان احساس می‌شود، در این حالت تنها موردی که می‌توان به آن شک کرد، تنظیم نبودن چرخها است. تشخیص و رفع این مشکل می‌تواند از روشهای زیر انجام شود:

- از محکم بودن مهره‌های چرخ‌ها مطمئن شوید.

- گاهی نیاز است که بلبرینگ چرخها را تعویض کرد. اما در اکثر خودروهای امروزی کمتر دیده می‌شود که بلبرینگها دچار مشکل شوند؛ اما همانطور که می‌دانید هر قطعه‌ای بر اثر کارکرد و فشار زیاد مستهلک شده و باعث بروز مشکل خواهد شد.

- از موارد دیگر، می‌توان به وجود ناصافی در رینگها اشاره کرد.

- سیبکها از دیگر قطعاتی هستند که نقش بسیار مهمی را در روان حرکت کردن خودرو ایفا می‌کنند، بنابراین اگر نیاز به تعویض دارند سریعا اقدام کنید.

زمانی‌که هیچکدام از موارد بالا را مشاهده نکردید، از یک تعمیرکار و متخصص خودرو کمک بگیرید.

به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

  1. کاربلد (سابقه: 961 نظر) پاسخ می دهم!
    1 سال پیش

    نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد