چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ /26, April 2017 پذیرش تبلیغات

رانندگی با خودروی صفر کیلومتر و نحوه آب بندی آن


همواره یکی از دغدغه‌های صاحبان و خریداران خودرو چگونگی آب‌بندی، اتومبیل جدیدشان است. هر چند لغت آب‌بندی کلمه چندان مناسبی برای این کار نیست، اما باید گفت: آماده کردن ابتدایی خودرو برای استفاده طولانی مدت از آن را آب‌بندی می‌گویند. در واقع شما با عملیات آب‌بندی، خودروی خود را در مقابل آسیب‌هایی که ممکن است به خاطر مونتاژ بد، براده‌های برش و … به وجود بیایند، بیمه می‌کنید. آب‌بندی به این دلیل صورت می‌گیرد تا قطعات نو و جدید خودرو بتوانند با سایش‌های مولکولی تا حد ممکن، روان‌تر و نرم‌تر کار کنند و آسیب کمتری به یکدیگر وارد آورند.

دلیل آب بندی چیست ؟

یکی از دغدغه های خریداران خودرو چگونگی آب بندی خودروهای صفر کیلومتر است. شاید آب بندی واژه چندان مناسبی برای این اقدامات نباشد اما در حقیقت منظور از آب بندی، آماده کردن ابتدایی خودرو برای استفاده طولانی مدت از آن است. قطعات مکانیکی خودرو از جمله پیستون، رینگ ها و سایر نقاط از نقطه نظر میکروسکوپی کاملا ریز هستند. این قطعات باید با کارکرد آرام همراه با روغن کاری مناسب هماهنگ و یکپارچه شوند. به دلیل غیر همجنس بودن قطعات یک خودرو مخصوصا خودروهای ما، لازم است این قطعات کاملا با هم هماهنگ شوند.

با توجه به وجود انواع واشر، بلبرینگ، کاسه نمد و پک بودن کل موتور که ضریب انبساط طولی و حجمی گوناگون دارند در اوایل کارکرد موتور بایستی با دور پایین آب بندی کرد.

آب بندی فقط مختص موتور نمی باشد و قطعات گیربکس نیز از حساسیت بالایی برخوردار هستند. با توجه به تماس متال به متال در گیربکس و یاتاقان های موجود در سایر قطعات متحرک، آب بندی لازم و ضروری است.

در خودروهای معتبر خارجی قطعات قبل از نصب کاملاً با هم هماهنگ شده و اصطلاحاً جداگانه آب بندی می شوند و سپس در کنار هم قرار می گیرند. از ابتدا راننده می تواند به راحتی و با سرعت و شرایط دلخواه رانندگی کند ولی اینجا اکثر خودروها با قطعات نو و آب بندی نشده تحویل می شوند.

کارشناسان خودرو می گویند قطعات مختلف مانند پیستون ها، رنگ ها و دیگر قسمت ها باید با کارکرد مناسب و بهینه از طریق روغن کاری مناسب هماهنگ و یکپارچه شود. گاهی به دلیل غیر همجنس بودن قطعات یک خودرو، این قطعات باید هماهنگ شود. بهتر است در هزار کیلومتر نخست رانندگی با این خودرو تا حد امکان فشار کمتری به خودرو وارد شود. بنابراین باید در سربالایی از دنده سنگین و مناسب بهره گرفته شود. شتاب گیری مناسب پیش از رسیدن به سربالایی راهکار مناسبی برای جلوگیری از فشار وارد شدن به خودروست. بهتر است در این مدت از دور موتور کمتر و دنده سبک تر استفاده شود.برای استفاده از پدال گاز هم محدودیت هایی در نظر گرفته شده است و هرگونه تخت گاز رفتن با خودروی ممنوع است. بعضی خریداران بعد از خرید خودروی صفر رینگ ها را تعویض می کنند که چنین اقدامی بدون نظر کارشناسی به شاسی خودرو آسیب می رساند. روغن موتور و فیلتر آن هم باید بعد از هزار کیلومتر اول تعویض شود.

چگونه باید خودروی خود را آب‌بندی کنیم؟

CarBreak

برای این کار باید در ۱۰۰۰ کیلومتر اولی که از اتومبیل استفاده می‌کنید، تا جایی که ممکن است فشار کمی به آن بیاورید. به آن معنی که سعی کنید تا حدممکن با حداکثر تعداد سرنشین با خودرو به مسافرت نروید و در سر بالایی‌ها از دنده سنگین و مناسب بهره بگیرید تا به موتور فشار نیاید. شتاب‌گیری مناسب تا پیش از رسیدن به سر بالایی‌ها نیز می‌تواند از فشار آمدن به موتور خودرو جلوگیری کند. در دوران آببندی و حین حرکت باید دقت کنید تا دور موتور از نصف حداکثر مجاز دور موتور بالاتر نرود. حداکثر دور موتور مجاز هر خودرو نیز با رنگ قرمز بر روی عقربه شمارنده دور موتور مشخص شده است‌. به خاطر داشته باشید دنده‌های یک و دو تنها برای شروع حرکت و یا ادامه آن با سرعت پایین هستند. اصرار به استفاده از این دو دنده در سرعت های بالاتر می‌تواند هم به موتور فشار آورده و هم در دوران آببندی‌، به آن آسیب برساند. پس هر چه می‌توانید با دور موتور کمتر و دنده سبک تر برانید‌ .  در این مدت باید در استفاده از پدال گاز هم احتیاط کرد و از تخته گاز کردن ماشین خودداری نمود.  لایی کشیدن، ترمزهای ناگهانی و دور زدن‌های سریع که وزن خودرو را روی یک طرف می‌اندازد هم از جمله کارهایی هستند که در دوران آببندی باید از آنها پرهیز نمود. سعی شود تا در این دوران از اسپرت‌نمودن خودرو و یا انداختن رینگ روی لاستیک‌ها اجتناب شود، زیرا خود رینگ‌ها که اغلب بدون نظر کارشناسی روی خودرو نصب می‌شوند‌، آسیب‌های قابل توجهی به شاسی وارد می‌آورند.  بعد از پایان هزار کیلومتر اول، روغن موتور به همراه فیلتر آن حتما باید تعویض شوند تا به این ترتیب براده‌های حاصل از تراشکاری سیلندر از درون آن خارج شوند. به خاطر داشته باشید، تنها فاکتور سرعت بالا نمی‌تواند باعث ایجاد آسیب به خودرو در دوران آببندی شود، بحث مهم‌تر همان دور موتور است و باید تا جای ممکن از بالا رفتن بیش از اندازه آن جلوگیری نمایید و همواره این موضوع را به یاد داشته باشید که استهلاک اتومبیل به طور مستقیم با فشاری که به موتور آن وارد می‌آورید رابطه دارد.

CarWater


نظرات در مورد این مطلب ثبت نظر
نظرات

 1. علی پاسخ می دهم!
  1 ماه پیش

  بنده تاریخ 12/11/95 یکدستگاه خودرو(بخوانید لگن ) صفرکیلومتر پژو پارس ال ایکس رو چهل ملیون ناقابل خریدم اما با کارکرد کمتر از1800 کیلومتر طی یک مسافرت که از بندرعباس به شیراز با سرعت و فشار خیلی کم رفتم ماشین رو خاموش کردم بعد که اومدم روشن کنم ادامه مسیر بدم روشن نشد که نشد که نشد همون شیراز تو نمایندگی گذاشتم با اتوبوس برگشتم بندر گفتن باید درخواست تعویض موتور بدی آخه موتورش رفته همونجا تو نوبت تعویض موتور هستش از من می شنوید نخرید نخرید نخرید

 2. سعید پاسخ می دهم!
  2 ماه پیش

  سلام من اخیرا تحقیق کردم محصولات پژو متاسفانه کم کیفیت و پر استهلاکه ولی تیبا به نسبت بین ماشین ها بهتره مدل ساینا هم نسبتا شیکتره(البته بین ماشینهای ایرانی خارجی رو نمیدونم

 3. Baniasad پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  بايد بگم كه شما چه خودرو خارجي قبلا داشتيد كه الان تيبا سوار ميشين فكر كنم خودرو هاي خارجي مدل 1980 تا 1990 تجربشو داشتين كه واقعا كار خودشون رو كرده بودن حال خودروي تيبا اين رو قبول دارم كه قيمت قطعاتتش مقداري مناسبه اما به چه قيمت ؟به قيمت بي كيفيت بودنش مثال صفحه كلاچ تيبا رو 20000 هزار تا بايد عوض شه و كلي مشكل ديگه

 4. Shafei پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  بسیار کاربردی ! اما متاسفانه به نظر میرسه مرحله PDS و Handover تو ایران به خوبی خودش انجام نمیشه که امید وارم این مشکل هم برطرف شه

 5. Kasra پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  من یک تیبا صندوق دار مدل 94 ای ایکس دارم. 32 سال است که انواع ماشینهای خارجی و ایرانی سوار شده ام. خدا وکیلی بین ماشینهای ایرانی و خارجی از نظز قیمت و استهلاک و قیمت لوازم و تندیو خوش تیپی در شرایط فعلی بهترین گزینه است تا صفر است و اب بندی بشود یک مشکلات جزیی دارد ولی پس از سرویس اولیه همه اش رفع میشود. مواظب باشید گول نخورید خودروهای خارجی اگر خدای ناکرده چپ کرد و لوازم نیاز داشت اگر دو برابر پول خودرو را بدهید کارتان حل نخواهد شد فقط اوراقچی ها میخرند و پولتان به هدئر رفته من که از خریدمک راضی ام از طرفی خوشحالم که با خریدم برای یک جوان ایرانی 30 روز شغل ایجاد کردم.

 6. Hasan پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  دغدغه بزرگی بود برام، اصلا از ماشین سر در نمیارم، واقعا کمک بزرگی کردین. تشکر و سپاس

 7. اشکان پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  ا سلام به تمام دوستان عزیز.من تجربه بسیار خوبی دارم از نظر ماشینه های ارزان قیمت. دوستان تو ایران باب شده ماشین صفر بخری راحتی ولی بیشتر دردسر داره تا راحتی من ی پژو 405مدل1385 دارم ک واقعا نسبت به سایر پژوهای مدل بالاترش عالیه بعد از 7 سال کارکرد زره ای اتاق و موتور صدا نمیده موتورش تو تعویض دنده کاملا به عقب پرت میکنه موتور با کولر تو سر بالایی کم نمیاره دوستان اکه میخواهید ماشین ایرانی بخرین زیر 1386 بخرین درست قدیمیه ولی خیالتون راحته و با کمی جستجو تمیزشو پیدا میکنید و برای 206 هم همین طور من ی 206 مدل 91 نشستم بهدش ی 206 مدل 82 هم نشستم از تمامی لحاظ از زمین تا اسمون با هم فرق داشتن نرمی که 82 داشت قابل قیاس با 91 نبود اتاقشم فرمونش و … نرمو راحت بود و بعد مزدا 323 هم عالیه بطور مثال تسمه تایم این ماسین از جنس زنجیره که اگه بخواد پاره بشه به ماشین ضربه نزنه ماشین به شدت معرکه ای کلی محاسن عالی داره و…… اگه قصد خرید خودرو دارین مخصوصا پژو فقط فقط زیر 86.با تشکر

 8. Dr x پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  بنده انواع ماشین های فقیرونه رو سوار شدم (هیچ کدومشونم مال خودم نبوده). مزدا 1000، مزدا 2000، انواع پیکان، انواع پراید، چند تا رنو و سپند، نیسان آبی!، جی ال ایکس، 206، سمند، ام وی تم و… . برای تو شهر پراید خوبه، برای جاده سمند راحته، ام وی ام خیلی صدا میده ولی موتورش خوبه، رنو خیلی تیزه ترمزم نداره (خیلی نا امنه)!، نیسان آبی هم که آینه هاش اضافه و …. امااااااااااا دلم برای دو تاشون تنگ شده یکی پیکان کارلوکس مدل 63 کرمی رنگ بابام که جیگر بود. تودوزی درحد لالیگا بود، پرقدرت، کم مصرف خداییش تندم میرفت ولی من هنوز لذت اون فرمونش یادمه، سالم سالم بود، 10 سال پیش فروختش. حیف. یکی دیگه هم اینکه من نمیدونم این مزدا 2000 هاموتور جت روشون گذاشتن؟ باور کنید اگه تک کابینشو بدن تیونینگ میش تو مسابقه ی درگ ازش استفاده کرد! هر چی گاز میدادم میرفت! البته عقب ماشین کاری به راننده اش نداره، خودش تشخیص میده که بپیچه یا نه! (ضمناً شغل بنده راننده نیست! الانم دانشجوی دکتری هستم ظاهراً)

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

مقالات علمی و تخصصی خودرو، معرفی خودرو های جدید، بررسی خودرو و محاسبه قیمت انواع خودرو همه و همه در سایت کاربلد جمع شده اند تا مفهوم سایت تخصصی خودرو را برای کاربلد ها تداعی کنند. از شما سپاسگزاریم برای حضورتان و خوش آمد می گوییم برای پیوستن به جمع کاربلدی ها.
تلاش می کنیم و امیدواریم با یاری دوستان کاربلدمان از جمله خود شما یکی از بهترین پایگاه های تخصصی خودرو را بنا کنیم. با ما همراه باشید...

محاسبه آنلاین قیمت خودرو کارکرده

برای بدست آوردن قیمت خودرو کارکرده مورد نظرتان کافی است مدل و سال تولید و کارکرد آن ( و سایر مشخصات در صورت نیاز) راتعیین سپس قیمت کارشناسی خودرو را مشاهده کنید.
همین حالا به صورت رایگان و نامحدود خودروهای دلخواهتان را کارشناسی کنید.
کارشناسی رایگان قیمت خودرو کارکرده

معرفی و بررسی خودرو

اطلاعات به روز و خواندنی دنیای خودرو را در پیشخوان کاربلد ببینید. معرفی و بررسی خودرو به درخواست کاربلدی های عزیز صورت می گیرد. درخواست هایتان را با ما در میان بگذارید ما مطالب را تهیه خواهیم نمود.

کارشناش قیمت خودرو کانال تلگرام کاربلد

پیشنهاد سردبیر

استعلام خلافی خودرو
این روز ها یکی از دغدغه های بسیار مهم مردم و کسانی که وسایل نقلیه دارند ،دریافت خلافی خودرو می باشد.شاید برای بسیاری از شما پیش آمده است که بخواهید از خلافی خودرو خود آگاه شده و به پرداخت آن اقدام کنید اما وقت برای صرف کردن در مسیر های پر ترافیک شهری و مراجعه به پلیس + ۱۰ را...مشاهده کامل

آخرین نظرات کاربران