سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ /20, March 2018

معرفی سیستم های کنترل در سراشیبی (DAC) و سربالایی (HAC)


در این مقاله تلاش نموده ایم شما مخاطبین گرامی را با سیستم کنترل در سراشیبی (DAC) و کنترل در سربالایی (HAC) و نحوه کارکرد آن آشنا کنیم.

HAC

HAC که از سرواژه های عبارت Hill-start Assist Control "کمک و کنترل به شروع حرکت در شیب (سربالایی)" گرفته شده است، به راننده کمک می کند تا زمانی که در یک سراشیبی متوقف است و قصد دارد شروع به حرکت به سمت بالا کند، از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری شود.

HAC

هنگامی که خودرو در شیب شدیدی قرار دارد، تا شما بخواهید شروع به حرکت کنید یعنی ترمز دستی را رها کنید یا پا از روی ترمز بردارید و پا روی گاز خودرو بگذارید و اقدام به گاز دادن کنید، خودرو مقداری به عقب می‌رود یا در خودروهای دنده دستی اگر عکس‌العمل شما در نیم کلاچ کردن ضعیف باشد، خودرو مقداری به عقب می‌رود که اگر خودرویی پشت سر شما باشد یا عابری پشت سر شما در حال عبور باشد، با عقب رفتن خودرو، امکان برخود با آن‌ها را دارید که باعث ایجاد خسارت می‌شود. حال این مشکل با HAC کاملا برطرف می‌شود. این سیستم به کمک شما می‌آید تا از طریق چند سنسور، شیب را تشخیص داده و وقتی که شما پدال ترمز را رها می‌کنید خودرو (بر خلاف خودروهایی که به این سیستم مجهز نیستند) به عقب نمی‌رود و سر جای خود می‌ایستد. اگرچه شما پدال ترمز را رها کردید و حتی از ترمز دستی هم استفاده نمی‌کنید اما هنوز این سیستم از نیروی ترمز استفاده می‌کند و اجازه نمی‌دهد خودرو به سمت عقب برود تا زمانی که شما اقدام به فشار دادن پدال گاز نکنید خودرو تکان نمی‌‌خورد، اما با فشار دادن پدال گاز خودرو بدون حرکت به عقب، شروع به حرکت می‌کند.

DAC

DAC که برگرفته از سرواژهای عبارت Downhill Assist Control "کمک و کنترل در سرازیری" است، کمک می کند تا راننده در سراشیبی های تند و به ویژه لغزنده، از سرعت معینی بیش تر شتاب نگیرد. چنین اتفاقاتی در حین رانندگی، معمولاً ناخودآگاه رخ می دهند که با وجود چنین سیستمی، دیگر هیچ راننده ای دغدغه حرکت در فراز و نشیب های کوهستانی را نخواهد داشت.

HAC DAC

عملکرد سیستم DAC به این صورت است که ابتدا باید سرعت اتومبیل خود را به کمتر از 25 کیلومتر در ساعت برسانید (در بعضی از خودروها، حد مجاز سرعت برای فعال‌سازی این سیستم مشخص شده است) و سپس با فشردن کلید DAC، پای خود را از روی پدال گاز و ترمز بردارید. از این لحظه به بعد، گیربکس خودرو در حالت سنگین قرار می‌گیرد و سرعت پیشروی خودرو به طور هوشمند و اتوماتیک با درگیر کردن ترمزها، کنترل می‌شود و تنها وظیفه شما این است که کنترل فرمان را در دست داشته باشید. سیستم DAC با کمک سامانه ESP و EBD از قفل شدن چرخ‌ها‌ یا انحراف خودرو جلوگیری می‌کند و اتومبیل را با یک سرعت نسبتا ثابت و البته ایمن و مطمئن، به پایین سراشیبی هدایت می‌کند. سپس با فشار دادن مجدد دکمه DAC می‌توانید سیستم را خاموش کنید و به حرکت خود ادامه دهید. توجه داشته باشید که در اکثر خودروها، علامت دکمه DAC به شکل یک اتومبیل است که روی سراشیبی قرار گرفته است و معمولا با فشار دادن دکمه و فعال شدن سیستم، علامت آن نیز به صورت چشمک‌زن روی صفحه آمپر مشخص می‌شود (در بعضی از خودروها آلارم صوتی نیز دارد). 

مزایا

وجود HAC و DAC موجب مصرف کمتر سوخت، عمر بیشتر قطعات خودرو، ایمنی، آرامش و احساس راحتی بیشتر برای راننده، سرنشینان و سایر خودرو‌ها می شود.

به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

 1. کاربلد (سابقه: 958 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

 2. Ramin (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  خیلی خوب بود.بسیار ساده توضیح دادید.مرسی اگه امکان داره در رابطه با اینکه همه خودروهای وارداتی که کروز کنترل دارند ایا فاصله تا ماشین بعدی روتشخیص میدن.

 3. سهیل (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  با سلام ممنون از توضیحات کاملتان. درر این مورد اطلاع کافی نداشتم بازم ممنون

 4. آرمان (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  من جک اس 5 دارم، این سیستم رو داره ولی از نحوه عملکردش اطلاع نداشتم. دستون درد نکنه خوب بود

 5. حسین (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  یه نظر من خوب بود ولی کوتاه بود بهرحال زحمت کشیدید

 6. صابری (سابقه: 70 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  کاملا کاربردی بود. از مقالات روز خودرو کاربلد استفاده میکنم هر روز. سیستم خیلی ضروری ای هستش

  1. مدیر (سابقه: 88 نظر)
   1 سال پیش

   سپاس

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد