سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ /24, April 2018

سیستم کنترل پایداری الکترونیک (Electronic Stability Control)


سیستم کنترل پایداری، یک سیستم پیشرفته کامپیوتری در خودروست که از طریق تشخیص و کاهش هرزگردی چرخ ها، کنترل و پایداری اتومبیل را افزایش می دهد. وقتی که این سیستم، عدم فرمان پذیری مناسب را در خودرو تشخیص می دهد، به طور هوشمندانه، خودرو را با استفاده از ترمزها کنترل می کند. در این سیستم، ترمزها به صورت مجزا به چرخ ها اعمال می شوند. در برخی انواع پیشرفته تر، کنترل پایداری خودرو با کاهش موقت نیروی موتور نیز انجام می شود. البته باید توجه داشت که این سیستم تأثیری بر توانایی و عملکرد خودرو در پیچ ندارد و فقط کنترل پایداری اتومبیل سر پیچ های تند را کنترل می کند.

سیستم کنترل الکترونیک پایداری (ESC) که با نام‌های دیگری مثل ESP یا Asp در خودروهای مختلف نیز شناخته می‌شود، از جدیدترین دستاوردهای ایمنی خودروست که با تلفیقی از سیستم ABS و توزیع نیروی ترمز و محاسبات رایانه‌ای، کنترل خودرو در مقابل سُر خوردن در شرایط لغزندگی یا بارندگی با را بر عهده می‌گیرد و باعث می‌شود که در شرایط خطر، خودرو بتواند به کمک راننده بیاید و وی را از خطر چپ شدن یا خارج شدن از جاده نجات دهد. تا حدود دو تا سه سال آینده، نصب این سیستم پیشرفته در تمام خودروهای تولید آمریکا و اروپا الزامی‌خواهد بود؛ چرا که تحقیقات نشان می‌دهد که ESC قادر است از بسیاری تصادفات منجر به فوت جلوگیری کند. ESC مهم‌ترین فن‌آوری حفظ جان انسان‌ها پس از کمربند ایمنی، ABS و ایربگ به حساب می‌آید.

متاسفانه هیچ خودروی تولید داخل کشورمان(یعنی دقیقا صفر درصد)، مجهز به ESC نیست و فقط در بعضی خودروهای وارداتی می‌توان آن را یافت. ضمن آنکه ESC برای خودروهای شاسی بلند اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که خودروهای شاسی بلند اصولا ایمنی کمتری از سواری‌ها دارند و جالب این است که هر روز در خیابان‌ها بیشتر به چشم می‌خورند! این نشان می‌دهد که مردم ما بیش از آنکه به سلامتشان فکر کنند، به جلوه خودرویشان اهمیت می‌دهند. سایر سیستم‌های ایمنی خودرو که در اینجا صحبت از آن‌ها به میان نیامده و تعدادی از آن‌ها در کشورهای مختلف جزو استانداردها هستند، عبارتند از سیستم کنترل کشش (TCS)، سیستم کنترل فشار باد تایرها (TPMS)، سیستم هشدار فاصله دنده عقب و جلو، سیستم‌های هشدار خروج از فاصله بین دو خط جاده، کنترل کروز، سیستم کمک ترمز و ترمز اورژانس و ترمز در پیچ‌ها، سیستم هشدار برخورد با خودروی جلویی و بسیاری از موارد دیگر که نشان از رشد فن‌آوری‌های ایمنی خودرو در سال‌های اخیر دارد.

به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

 1. کاربلد (سابقه: 961 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

 2. Mohsen (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  اسامی برای این سیستم مختلف هستش. این سیستمس که شما فرمودید بعید می دونم این باشه. چون اساس کار این اصلاح زاویه فرمان نیست بلکه اصلاح ترمز هستش. فقط مقدار زاویه رو از سنسور فرمان دریافت می کنه ، همین.

 3. Germany (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  درود. عجب چیزی اختراع کرده.این المانی ها مخ دنیا هستند.اونها خودکار دنبال نواوری و اختراعات و تکنولوژی های روز هستند.چ حالا واسه ما باید به زور این کار گردنشون بیفته.چقدر ما تحقیر میشیم و هیچی نمیگیم. ((( ایران و المان )))

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد