سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ /24, April 2018

سیستم ترمز EBD ( تقسیم کننده الکترونیکی نیروی ترمز ) چیست ؟


سیستم های ترمز در ابتدا به صورت کاملاً مکانیکی طراحی و تولید می شدند که در آن ها نیروی ترمز وارده ازطرف راننده به صورت مساوی بین چرخ های خودرو تقسیم می شد. شرایطی که به صورت غیر قابل پیش بینی در هنگام حرکت خودرو به وجود می آید باعث پدید آمدن ایده تقسیم نیروی ترمز بین چرخ های اتومبیل است

 EBD ( Electronic Brake force Distribution) یا تقسیم کننده الکترونیکی نیروی ترمز چیست؟

این سیستم ، نرم افزاری در حافظه ABS است که با ABS کار میکند تا نیروی ترمز را با تناسب به چرخهای جلو ، عقب، چپ و راست تقسیم کند. این امر باعث میشود تا به هنگام ترمز یا حمل بارزیاد یا حرکت در پیچ ، پایداری خودرو حفظ شود. در حقیقت EBD کمک میکند در شرایط جاده ای متفاوت ، هر چرخی به تنهایی کنترل شود و مانع از انحراف و تغییر جهت خودرو در شرایط جاده ای لغزنده و بارانی، خاکی ، دست انداز و همچنین ترمز های شدید و ناگهانی شود. برای مثال ، دریک خودرو سواری جلو محرک، معمولا ترمزهای جلو سهم بیشتری از نیروی ترمزی کل خودرو را دارد. اگر نیروی ترمزی یکسانی برای چرخهای جلو و عقب فرستاده شود، چرخهای عقب که فشار کمتری را تحمل می کنند، قفل خواهند شد و خودرو ناپایدار شده و میچرخد. سهم نیروی ترمزی چرخهای عقب ، به مقدار وزن متحمل هر چرخ بستگی دارد که EBD بصورت دینامیکی این تنظیم نیرو را انجام میدهد. بعنوان مثالی دیگر، یک خودرو همراه با بار، قسمت بیشتر افزایش بار در چرخهای عقب تحمل میشود.با یک سیستم ترمز معمولی، نمیتوان از ظرفیت کامل ترمزی چرخهای عقب بهره برد(به چرخهای عقب باید نیروی ترمز بیشتری برسد) . با بکارگیری سیستم EBD می توان از ظرفیت بهینه ، استفاده کرد (اندازه نیروی ترمزهای چرخهای جلو می تواند کاهش یابد). مثال دیگر کاربرد EBD هنگام ترمز کردن در پیچها است . وقتی خودرو در حال طی کردن پیچ است، چرخهای بیرونی سرعت دورانی بیشتری از چرخهای داخلی پیچ دارند. اگر در این حالت ترمز گرفته شود، چرخهای بیرونی به نیروی ترمز بیشتری احتیاج خواهند داشت. در ترمز های معمولی ، ترمز کردن در پیچ برابر با ازدست دادن پایداری خودرو است و خودرو از مسیر خارج خواهد شد. ولی EBD نیروی ترمز را با توجه به سرعت حرکت چرخها تنظیم می کند تا بتوانیم بطور یکنواخت از سرعت خودرو در پیچ کم کنیم و خودرو پایدار بماند. مثال دیگر هنگامی است که یکی از چرخهای خودرو، در شرایط بحرانی قرار میگیرد مثلا از روی آب عبور میکند. در این حالت فقط باید نیروی ترمز این چرخ کم شود تا از حالت بحرانی خارج شود که این تنظیم از وظایف EBD است.

 

به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

 1. کاربلد (سابقه: 961 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

 2. امید۲۳۱۳۵۴ (سابقه: 1 نظر) پاسخ می دهم!
  2 هفته پیش

  این مطالبی که فرمودید ظاهرا باید absاین موارد رو انجام دهد .یا اینکه این دوتا سیستم یکی هستند ،یا شما اشتباه میکنید یا من اشتباه فهمیدم !!!!

 3. عالیه (سابقه: 88 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  واقعا که کاربلد سایت تخصصی خودرو می باشد. ممنون

 4. Arta (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  تشکر از مطالب مفید شما اگر امکان دارد مختصری راجع به عملکرد سیستم ESP و همچنین VVT توضیح فرمایید.

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد