شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ /24, March 2018

بازار خودرو به سمت رونق حرکت خواهد کرد


با روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از اصلی‌ترین شعارهای انتخاباتی دکتر حسن روحانی یعنی تک‌نرخی کردن نرخ تورم بعد از سه سال محقق شد.

این موضوع را محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد. از سوی دیگر با توجه به کاهش نرخ تورم، بسیاری کارشناسان اقتصادی بر این باور بودند که نرخ سپرده‌های بانکی باید کاهش پیدا کند. در همین زمینه بانک‌های خصوصی و دولتی تصمیم گرفتند، نرخ سود را به 15 درصد کاهش دهند، تصمیمی که شورای پول و اعتبار روز سه‌شنبه بر آن صحه گذاشت و این امر جنبه رسمی به خود گرفت.  این در حالی است که هم‌زمان با کاهش نرخ سود بانکی، فعالان بانکی، اقتصادی و تولیدکنندگان نیز اعلام کردند با توجه به کاهش نرخ سود بانکی‌ها، نرخ سود تسهیلات بانکی‌ها نیز باید کاهش پیدا کند.

Khodro

طی یک دهه اخیر بسیاری از تولیدکنندگان ازجمله خودروسازان و قطعه‌سازان نسبت به بالا بودن نرخ سود تسهیلات گله‌ داشتند، آنها معتقد بودند با توجه به اینکه خودروسازان و قطعه‌سازان همگی با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند، شبکه بانکی باید با آنها راه بیاید و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار صنعت خودروسازی قراردهد، اما بانکی‌ها با اعلام این‌که نرخ تورم بالاست، گفتند نمی‌توانند بیش از حد در برابر بخش تولید کشور انعطاف نشان دهند. اما حال شرایط فرق کرده و در شرایطی که نرخ تورم تک‌رقمی شده و نرخ سود سپرده‌های بانکی به 15 درصد کاهش پیدا کرده است، فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان انتظار دارند نرخ تسهیلات نیز هم‌تراز با نرخ سود سپرده‌ها وضع شود. اتفاقی که هنوز نیفتاده است و باید دید چه زمانی جنبه عملیاتی به خود خواهد گرفت.

 در همین زمینه محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید آثار کاهش نرخ سود بانکی را در کاهش سود تسهیلات نیز ببینیم، اظهار کرد: تولیدکنندگان نیازمند کاهش نرخ‌های سود تسهیلات هستند. این گزارش حاکی است، در شرایطی که خودروسازان و قطعه‌سازان در فضای پسابرجام توانسته‌اند قراردادهای خوبی با شرکای خارجی خود ببندند، نیاز مبرم به منابع مالی احساس می‌شود که اگر نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کند، قطعا خودروسازان و قطعه‌سازان رغبت بیشتری برای دریافت تسهیلات بانکی از خود نشان خواهند داد.  به بیان دیگر می‌توان گفت در حال حاضر صنعت خودروسازی در استفاده از تسهیلات بانکی در یک حالت انتظار به‌سر می‌برند، آنها منتظر هستند نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کند، تا پول بهای کمتری برای دریافت وام پرداخت کنند. حال باید دید که نرخ سود تسهیلات بانکی چه زمانی کاهش خواهد یافت، برخی کارشناسان نظام بانکی معتقدند این اقدام از سوی بانک‌ها حداقل شش‌ماه زمان خواهد.  این در حالی است که اگر نرخ سود تسهیلات بانکی کاهش یابد، این موضوع در هزینه تمام‌شده خودروسازان تاثیر مستقیمی خواهد داشت و می‌تواند در رونق بخشیدن به بازار خودرو نیز موثر باشد، چراکه هزینه تمام‌شده کاهش خواهد یافت و ممکن است در قیمت نهایی خودروها تغییری حاصل شود و کاهش یابد. 

در هر حال باید به انتظار آینده نشست و دید چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

  1. کاربلد (سابقه: 958 نظر) پاسخ می دهم!
    1 سال پیش

    نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد