شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ /21, April 2018

تندر 90 یا ساندرو


پیوند خانوادگی بین هر دو خودرو در حدی است که در ابتدا می گوییم شاید علاقه دارند به نفع هم کوتاه بیایند اما در نهایت باید دست یک برنده بالا برود. با ما همراه باشید مروری مقایسه ای خواهیم داشت بین ساندرو تازه وارد و تندر 90 با سابقه...

مثل دو شکارچی گرسنه از هم فاصله گرفته اند و فعلا با خشم به هم نگاه می کنند. چاره دیگری نیست؛ در بازاری که از مدت ها پیش با رکود دست و پنجه نرم می کند، مشتری زیادی پیدا نمی شود. با این حال برگ برنده آنها استفاده از گیربکس اتوماتیک است. باید به چشم تنها گزینه های غیر چینی بازار نگاه شان کرد که خریدشان تنها 50 میلیون تومان هزینه دارد. ما آنها را روی میز تشریح ریخته ایم و دل و روده شان را بیرون آورده ایم تا تکلیف کار مشخص شود. اگر قصد دارید با بودجه 50 میلیون تومانی یک خودروی دنده اتوماتیک غیر چینی بخرید، این نوشته دقیقا برای شما نوشته شده است.

تندر 90 یا ساندرو - مقایسه تنر 90 و ساندرو

1- در یک نگاه: مشخصات ظاهری


اگر به شکل سختگیرانه قضاوت کنیم، فلسفه ساخت و مونتاژ ساندرو نسل اول در ایران این است که متوجه شویم خودرویی زشت تر از تندر 90 هم وجود دارد. با این حال تندر هیچ وقت ناامید نشد و کم نیاورد. در عوض ماند و ثابت کرد که از نظر فنی خودرویی قابل اعتماد است. تندر 4250 میلیمتر طول دارد و عرض آن به 1740 میلیمتر می رسد. ارتفاع این خودرو روی سایت رسمی ایران خودرو 1525 میلیمتر ذکر شده است. فاصله بین دو محور چرخ های عقب و جلو هم 2630 میلیمتر قید شده و وزن خالص آن 1155 کیلوگرم است. با توجه به اینکه تندر خودرویی سدان محسوب می شود، فکر می کنیم بهتر است حجم فضای صندوق آن را هم در نظر بگیریم.

در مقابل ساندرو 5020 میلیمتر طول دارد. عرض آن بدون در نظر گرفتن آینه ها به 1746 میلیمتر می رسد و ارتفاع آن 1534 میلیمتر قید شده است. جالب اینکه فاصله چرخ های جلو و عقب در مدل اتومات 10 میلیمتر بیشتر است و به 1480 میلیمتر می رسد. در سایت گروه سایپا وزن خالص این خودرو 1146 کیلوگرم قید شده است.

 

2- مصرف سوخت

نمی توانید دل به دریا بزنید و بدون توجه به ظرفیت باک و مصرف سوخت، سوار هر خودرویی شوید. در سایت ایران خودرو تندر 90 اتومات در هر 100 کیلومتر فضای شهری، حدود 11.1 لیتر سوخت مصرف می کند. اگر با همین خودرو به خارج شهر بروید، مصرف تان در هر 100 کیلومتر رانندگی به 6.6 لیتر می رسد اما مهم مصرف سوخت در سیکل ترکیبی است که برای تندر 90 اتوماتیک خود کارخانه سازنده روی عدد 8.3 لیتر تاکید دارد. حساب و کتابش را بگذارید برای بعد، حجم باک این خودرو 50 لیتر است که یعنی برای هر بار پر کردن باک آن باید یک تراول 50 هزار تومانی خرج کنید.

حالا به سراغ ساندروی دنده اتومات برویم که سایپا ترجیح داده در بخش مصرف سوخت تنها به سیکل ترکیبی اشاره کند. آنها می گویند دنده اتومات جدیدشان در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی 8.3 لیتر سوخت مصرف می کند. جالب بود، نه؟ دقیقا همان چیزی که برای تندر 90 اتومات وجود دارد. خبر دیگر اینکه پر کردن باک ساندرو هم 50 هزار تومان خرج روی دست تان می گذارد. چه رقابت کلافه کننده ای!

 

3- آنچه در زیر پنهان است، مقایسه توانایی موتور

ساندرو اتومات از گیربکس چهار سرعته بهره می برد و به موتور خطی از نوع K4MC6 مجهز است. موتور این خودرو چهار سیلندر است و 16 سوپاپ دارد. حجم موتور 1598 سی سی قید شده که طبق رسم بازار با کمی ارفاق باید همان 1600 سی سی در نظر گرفته شود. تا یادمان نرفته بگوییم این خودرو استاندارد آلایندگی یورو 4 را گرفته و حداکثر قدرت موتورش برابر است با 105 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه.

حالا بیایید نگاهی به زیر در موتور تندر 90 بیندازیم. آنجا که موتور مشابه K4M با حجم 1600 سی سی آرام گرفته است. برای اینکه خیال تان را راحت کنیم باید از همین حالا بدانید حداکثر قدرت این موتور به 105 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه می رسد و اینجا هم با استاندارد آلایندگی یورو 4 روبرو هستیم. جعبه دنده ها هم مشترک هستند. در تندر 90 اتومات با همین مشخصات روبرو هستیم؛ ترمزهای ABS و EBD (چهار کاناله) شامل ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کاری و ترمز عقب کاسه ای. فرمان هم از نوع هیدرولیکی است. واقعا مقایسه کسالت آوری شده است.

 

4- مقایسه سرعت؛ خودروی چابک کدام است؟

شکل و قیافه هر دو خودرو داد می زند که نمی توانید با آنها در مسابقات رالی شرکت کنید. حداکثر سرعت تندر اتومات روی سایت تولید کننده 175 کیلومتر بر ساعت ذکر شده است. اگر پای تان را روی پدال گاز فشار دهید و ترمز دستی را بخوابانید، می توانید ظرف مدت 11.7 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسید.

ساندروی اتومات هم برای عاشقان سرعت گزینه ایده آلی نیست و بیشتر خودرویی برای راننده های با حوصله مناسب به نظر می رسد. با این تفاوت که چسباندن پدال گاز تا انتها، نهایتا سرعت را به 170 کیلومتر بر ساعت می رساند. پر کردن صفر تا صد این خودرو 11.5 ثانیه زمان می برد.

 

تندر 90 یا ساندرو - مقایسه تنر 90 و ساندرو

 

5- مشخصات فرمان و ترمز

ساندرو به فرمان دنده شانه ای به تقویت کننده هیدرولیکی مجهز است. سیستم تعلیق جلوی آن از نوع مستقل مک فرسون با بازوی جناقی انتخاب شده و در سیستم تعلیق عقب با مدل پیچشی با مقطع H و فنر مارپیچ روبرو هستیم. ترمز جلو از نوع دیسکی تهویه شونده و ترمزهای عقب از نوع کاسه ای انتخاب شده اند.

6- تجهیزات ایمنی

هر دو خودرو سه ستاره ایمنی اروپا را گرفته اند و با شرایطی کاملا مشابه پای به میدان رقابت می گذارند. ساندروی اتوماتیک به کیسه هوای راننده و کیسه هوای سرنشین جلو مجهز است و سوییچ غیرفعال کردن آن هم در جلوی دست تان قرار دارد. سیستم ضد سرقت ایمولایزر رویش نصب کرده اند و کمربند ایمنی از نوع سه نقطه ای برای سرنشین های ردیف عقب وجود دارد. با این حال لازم است مراتب خجالت و شرمساری اش را به اطلاع تان برسانیم چون به عنوان خودروی اتومات 50 میلیون تومانی هنوز باید سیستم تهویه مطبوع اش را به شکل دستی کنترل کنید. در عوض بالاخره چشم مان به کنترل سیستم صوتی در زیر فرمان روشن شده و آینه های جانبی برقی مجهز به گرمکن هستند. خبر خوب اینکه در مدل دنده اتومات، آینه ها، زه جانبی و دستگیره ها به رنگ بدنه عرضه می شوند.

حالا نزدیک تر بیایید تا به تندر 90 اتومات خیره شویم. برای این خودرو دو عدد کیسه هوا در نظر گرفته اند. یکی برای راننده و دیگری برای سرنشین جلو. همچنان باید برای سیستم تهویه مطبوع دستی اش غصه بخوریم. هر چند که آینه ها به شکل برقی کنترل می شوند و صندلی ها این امکان را به راننده می دهند تا با اندازه گودی کمرتان تنظیم شان کنید.

 

تندر 90 یا ساندرو - مقایسه تنر 90 و ساندرو

 

تفاوت های تندر 90 و ساندرو اتومات

همان طور که می دانید هر دو خودرو برند رنو را یدک می کشند و انتظار نداریم که مشخصات شان خیلی با هم متفاوت باشد اما برای راننده ایرانی تفاوت هایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

قیمت تندر 90 یا ساندرو - مقایسه تنر 90 و ساندرو

 

 

تندر 90 یا ساندرو - مقایسه تنر 90 و ساندرو

 

به اشتراک گذاری با دوستاننظرات در مورد این مطلب ثبت نظرنظرات

 1. کاربلد (سابقه: 961 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

 2. امین (سابقه: 1 نظر) پاسخ می دهم!
  5 ماه پیش

  به نظر من ال نود تیپ E1 بهتر از ساندروه چون صندوق عقبش خیلی بزرگ تر از ساندوعه فرمونش خیلی نرم تر از ساندروعه قیافش قشنگ تر از ساندروعه صدای موتور کم تر از ساندروعه دنده اش راحت تر از سانرو حرکت می کنه مصرفش کم تر از ساندروعه خلاصه صد ها ویژگی دیگه که ال نود بهتر از ساندروعه.

 3. نوری (سابقه: 1 نظر) پاسخ می دهم!
  8 ماه پیش

  منم نظرم تندر 90اتومات پلاسه و اونو انتخاب کردم ثبت نام کردم بنظر شما ساندرو اتومات بهتر نبود اشتباه نکردم ؟؟؟لطفآ راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. مهدی (سابقه: 1 نظر)
   6 ماه پیش

   اگه صندوق براتون مهمه کار درستی کردید

  2. فرشاد (سابقه: 1 نظر)
   8 ماه پیش

   سلام. من تندر 90 اتومات گرفتم واقعا عالیه. ظاهر تندر 90 هم از ساندرو بهتره. دوست عزیز در انتخابت اشتباه نکردی

 4. روانشناس (سابقه: 1 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  با سلام خدمت دوستان با توجه به وضع کنونی بازار ایران و مجموع کل خودروهای تولید داخل کشور و با توجه به تعداد اعضای خانوار به عنوان مثال پنج نفر،بهترین خودروی مناسب با شرایط اب و هوایی به نظر بنده این خودرو هست. و در اخر توجه کنید سلیقه افراد بر اساس منافع فردی تعیین میشه و هر کسی خودروی متناسب با شرایطش رو انتخاب میکنه به عنوان مثال فردی بر اساس معیار مجرد بود و هزینه کم پراید یا پی کی خریداری میکنه و فردی بر اساس زیبایی دنا یا ۲۰۶ و فردی هم بر اساس مقاومت و کیفیت موتور و فرسودگی کمتر سراغ ال ۹۰ در نتیجه من به تمام نظرات افراد گروه ضمن اعلام نظر خودم احترام میزارم. با تشکر

 5. @@@ (سابقه: 1 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  ال90عالیه مخصوصا با این تغییراتی که تو ال 90 پلاس ایجاد کردن

 6. Kazem (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  آخه این چه بلایی سر این ماشین آوردن درسته زیبا نیست اما اینا همون کمترین زیبایی رو با مونتاژ افتضاحشون از ماشین گرفتن اینم از قیمتش که به هیچ وجه با شرایط این خودرو جور نیست …… همه جای دنیا هاچ بک ارزون تر از سدانه اما توی ایران برعکسه حالا اگه مدل ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۵ میزدن یک توجیحی وجود داشت اما مردم مگه دیوونه شدن این همه پول برای یک ماشین که همون ال نود هاچ بک شده هست بدن ………… شما حتی به خودتون زحمت ندادیدن درست یک ماشین رو مونتاژ کنید با استفاده از خط تولید ال نود و اسم ساندرو یک خودرو شتر گاو پلنگ دادید بیرون. ………. همبن ساندرو ۲۰۰۸ رو داسیا تولید کرده عکساش موجوده با تولید خودتون مقایسه کنید تا همه چی مشخص بشه ……………….. فروختن چنین ماشینی توهین به خریدار هستش ۷ ساله ساندرو تولید میشه رفتن اولین سری رو گرفتن برای مونتاژ اونم درست مونتاژ نکردن و همون ال نود رو پلتفورم ساندرو گذاشتن و بعدش با قیمت یک ساندرو ۲۰۱۵ میخوان به مردم بفروشن

 7. حامد (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  اما الان نمی دونم چرا کسی باید یه همچین چیزی رو بخره چون اونایی که ال نوت می خرن خریدشون توجیه داره چون اکثرشون از ماشین چیزی نمی فهمن و فقط دنبال یه وسیله متحرک هستن که استهلاک کمتری نسبت به بقیه داشته باشه اما چرا کسی باید یه هاچبک بی ریخت بخره فقط خدا می دونه البته شاید سلیقه من اینجوریه و بعضی ها این ماشینا رو قشنگ می بینن اما اگه من بودم یه ۳۱۵ هاچبک (برخلاف سدانش که ظاهر افتضاحی داره ) می خریدم یکی از دوستام از سال ۹۱ یک ۳۱۵ داره تا به حال فقط چن مورد کوچیک بوده که به نمایندگی و تعمیر کشونده اش و الی ماشین مث ساعت کار می کرده و امکانات و ظاهر خیلی بهتری هم داره مخصوصا نیوفیسش حالا اگه کسی فکر ۱۰ سال آینده ی یه ماشین هست می تونه ماشینی بخره چیز خاصی برای خراب شدن نداشته باشه

 8. Amin (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  من بین سورن جدید و تندر شک داشتم که با خوبی هایی که از تندر ۹۰ میگفتن منم خریدم تندر ۹۰ e2 lp واقعا راضی هستم ازش از هر نظر بجز ظاهری و آپشنی که مجبور شدم چند میلیونی خرج آپشناش کنم.سنسور عقب و دوربین عقب و جلو مانیتور فابریک چراغ جلو عقب اسپرت و چیزای دیگه.میگفتن سر پیش تعادل نداره برای همین قبل تست همون لحظه خریدم یک رینگ ۱۶ انداختم زیرش با لاستیک مختص رینگ ۱۶ .خدایش شیک و عالی تر شده باطریشم قوی تر کردم که هیچ جوره کم نیاره.تعادلش عالی سرپیچ هیچ انحرافی نداره و چسبندگیش خیلی خوبه در کل خیلی راضیم ازش هرچند خرج اضافه برا آپشناش در مقایسه با سورن کردم ولی خب همه جوره میخوامش.

 9. عاقلی (سابقه: 201 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  سلام به همه دوستام ال نود مزخرفترین ماشینیه که تا بحال سوار شدم از لحاظ قیافه که داغونه به جای اینکه در سال 86 87 پیشرفتی داشته باشیم از نطر قیافه خودرو تندر نود یک مدل فوق عقب موندس من پژو 405 بیست ساله پیشا ترجیح میدم به ال نود از نطر سواری و پشت فرمونم فقط کسایی که ال نود دارن تعریف بیجا میکنن اصلا سواری نداره تنها مزیتش موتور و گیربکسش هس که چون چینی نیس خوب کار میکنه اگر ایرانخودرو قطعات همه ماشینهاش رو با کیفیت تر کنه هیچکسی راضی به خرید ال نود با این قیمت گرون نمیشه. در ضمن من ال نود پارس خودرو داشتم مدل 94 یک سال سوار شدم و فروختم الان یه سمند ای اف 7 بنزین سوز گرفتم فوق العادس. مدیر محترم سایت همه نطرهارو تایید نمیکنید چرا؟؟؟؟

 10. دکتر اعلا (سابقه: 70 نظر) پاسخ می دهم!
  1 سال پیش

  نمی دونم چرا رنو طراحی پشت خودرو هاش اینقدر مزخرفه... الان تقریبا هر رنویی رو که ببینی عموما پشتش ضایعش.. ماشین های رنو برخلاف کیفیت خوبی که دارن به خاطر همین ظاهرشون مشتری کمتری توی ایران... توی ایران ظاهر حرف اول رو میزنه

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد