شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ /21, April 2018

مجلس مجددا قانونی عجیب را پیرامون واردات خودروهای خارجی تصویب کرد!


همان‌گونه که می‌دانید، در ماه‌های اخیر شاهد تصویب قوانین عجیب و غیر منطقی در رابطه با حوزه واردات خودرو از سوی مجلس و هیئت دولت هستیم. پیرامون همین موضوع، حال مجلس شورای اسلامی در جدید مصوبه خود طرح دریافت مالیاتی ویژه به میزان 60 درصد را از بخش واردات خودر به تصویب رسانیده است که در صورت اجرایی شدن این طرح، دوباره می‌باست شاهد افزایش قیمت خودروهای خارجی موجود در بازار خودرویی کشور باشیم.

به گزارش تیم خبری کاربلد ، در همین رابطه، با توجه به اخبار منتشر شده در برخی از خبرگزاری‌های داخلی، نمایندگان در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای علنی، به بررسی جزییات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور پرداخته و  با 163 رای موافق، به طرحی با عنوان دریافت مالیات ویژه از بخش واردات خودرو رای دادند که طبق این لایحه، 60 درصد سود حاصل از واردات خودروها در سال‌های 95 و 96 به‌عنوان مالیات از دریافت کنندگان خودرو گرفته شده و پس از واریز به خزانه دولت، 100 درصد آن صرف حمایت از تولید و اشتغال داخلی شود.

 

براساس این مصوبه، سازمان بازرسی کل کشور موظف است بر اجرای این بند نظارت کند و اگر تخلف و رانتی ایجاد شد، از طریق قوه قضاییه پیگیری و با تصویب مجلس، اجرا نکردن این بند تصرف در اموال عمومی محسوب می شود.

 

قانون عجیب مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات خودرو - عکس

 

اما با توجه به این لایحه، می‌توان این‌گونه گفت که با تصویب این طرح قیمت خودورهای وارداتی که در حال حاضر چندین برابر با ارزش واقعی خود در بازار داخلی هستند، افزایش یافته و با توجه به قدرت خرید محدود مشتریان ایرانی، خرید یک خودرو خوب خارجی بیش از پیش به یک رویا تبدیل می‌شود!

 

پیرامون همین لایجه عجیب، محمد دهقان که به‌عنوان پیشنهاد دهنده این طرح شناخته می‌شود، این‌گونه گفت که در دوسال گذشته رانت بزرگی برای وارد کنندگان خودرو ایجاد شده است که برخی مجوزها برای ثبت سفارشات بزرگی صادر گردیده و سپس ثبت سفارش را متوقف شده و پس از مدتی، با تصویب تعرفه‌ای جدید موجب آن شدند که واردکنندگان خودرو به ثروت چند هزار میلیاردی دست یابند. وی ادامه داد: البته بالا رفتن ارزش ارزهای خارجی نیز بر این موضوع تاثیر بسزایی داشت.

به اشتراک گذاری با دوستان



نظرات در مورد این مطلب ثبت نظر



نظرات

  1. کاربلد (سابقه: 961 نظر) پاسخ می دهم!
    2 ماه پیش

    نظر سنجی: به نظر شما این مطلب مفید بود؟ (لایک)

نظر شما چیست؟

(اختیاری)

 کانال تلگرام کاربلد

کانال خودرویی جذاب کاربلد را از دست ندهید!
اخبار روز دنیای خودرو / قیمت انواع خودرو / نکات و ترفند های آموزشی / ویدیو های جذاب / نقد و بررسی خودرو

از شما دعوت می کنیم روی لینک زیر کلیک کرده و به کانال بپوندید

عضویت در کانال

عضویت در گروه تلگرام کاربلد